Pat v "Českém šachu"

classic
Přejít na obsah

Pat v "Českém šachu"

HryJinak - deskové hry, které hrajete s lehkostí
28 Říjen 2020
První slovo v nadpisu samozřejmě není oblíbená postava z večerníčků, ale známý šachový termín. Při další sérii zápasů, totiž byla položena zajímavá otázka. Může v "Českém šachu" vzniknout pat? Jak se například řeší situace, kdy se hráč, třeba i cíleně, sám dostane do patu?


Ano, pat vzniknout může, jako je to např. v této hypotetické pozici na šachovnici na straně bílého. Posledním tahem hráč umístil bílého pěšce na e2 a tím se dostal do patové pozice. Jelikož černý následně umístil osmého pěšce, vítězí černé kameny. Pokud by se bílý opět dostal k tahu, partie by skončila remízou, jelikož již nemá žádný možný tah.
Zde je ovšem nutno zdůraznit, že pozice bílého vznikla po 20 tazích, kdežto ukázková pozice černého mohla vzniknout i po pouhých 14 tazích.

Teoreticky tedy v partii "Českých šachů" k patu dojít může. Reálně však pouze v případě, kdy svému soupeři výrazně, možná i nechtěně, k patové pozici pomůžete a pak se o bod klasicky rozdělíte. K remíze může dojít také opakováním tahů, kdy se vyskytne třikrát stejná pozice. Doposud provedené testovací i turnajové zápasy však ukazují, že počet patů nebo remíz, které vzniknout posloupností možných tahů, je v "Českém šachu" reálně nula.

A co vy? Podařilo se Vám někdy při hře "Českých šachů" remizovat patovou pozicí?
Pokud ano, uvítáme pokud nám pošlete záznam Vaši partie.Baví Vás logické deskové hry? Pokud ano, tak vyzkoušejte novou hru s šachovými figurami. Je to zcela odlišná dimenze hry, než klasické šachy, kterou rozhodně stojí za to vyzkoušet.
Návrat na obsah