Quartino - originální česká desková hra - HraJinak - deskové hry, které hrajete s lehkostí

classic
Přejít na obsah
Desková hra Quartino
Quartino je originální logická hra s jednoduchými pravidly, plná napětí a nečekaných zvratů. Uplatníte v ní své kombinační schopnosti, prostorovou představivost i pozornost. Sestavte na herní desce jako první všechny barevné kombinace ze svých karet! Snadný úkol? Jistě, ale stejný cíl mají i soupeři!
Jak hrát Quartino?
Každý hráč si vylosuje čtyři Quartino karty a umístí je skrytě do svého stojánku. Každá karta obsahuje unikátní kombinaci 4 barev. Hráči se střídají na tahu a umístí vždy jeden kámen libovolné barvy na hrací desku. Kameny mohou být umístěny i na sebe. Snaží se přitom zahrát Quartino, tj. sestavit barevnou kombinaci některé ze svých karet z vrchních kamenů na hrací desce. Vyhrává ten, kdo jako první sestaví všechny své karty Quartina.
Design hry Quartino
Design hry je velmi elegantní a využívá výhradně přírodních materiálů. Základem je dřevěná, laserem řezaná deska, dřevěné stojánky i hrací kameny. 24 karet Quartina je z pevného kartonu. To vše v moderním, jednoduchém a čistém designu, zabalené do elegantní krabice, která vám doma nezabírá zbytečné místo.

Quartino - ukázka složené kombinace
Quartino - pět základních bodů teorie hry
O tom, jak hrát Quartino se dočtete v návodu, který je součástí každé hry, zde Vám však popíšeme jak častěji vyhrát.

Hrát můžete samozřejmě náhodně bez dlouhého rozmýšlení a analyzování, což doporučujeme hlavně při hře s menšími dětmi nebo při hře 3 a více hráčů. Zde však máte 5 tipů pro úspěšnější hru obecně.

1) Prvním a nejdůležitějším bodem je analýza tahu soupeře, tedy z jakého důvodu umístil příslušný kámen na určité místo. Umožní Vám to odhalit nejen jeho aktuální cíl, ale i kombinaci karty, kterou se snaží sestavit.

2) Druhým a neméně důležitým prvkem strategie hry je postup umísťování jednotlivých hracích kamenů. Pokud budete umísťovat kameny vedle sebe, soupeř toho může snadno využít - pokud bude mít kartu příslušné barevné kombinace. Z tohoto důvodu je třeba umísťovat nejprve krajní kameny příslušné kombinace. Pokud si totiž pozorně prohlédnete všech 24 karet ze hry, zjistíte, že některé z nich mohou mít až 3 pozice ve shodných barevných kombinacích.

3) Třetím bodem je efektivní způsob obrany. Po druhém tahu soupeře se totiž může vyskytnout situace, kdy stačí umístit jeden kámen pro sestavení kombinace. V tom případě je nutné začít blokovat a to umístěním kamene barvy, která je již na ploše. Důležité je takto blokovat i po následujícím tahu, aby na ploše byly tři kameny příslušné barvy. Následně zablokujete zbývající kámen z cílené kombinace, ale soupeř tam již neumístí kámen příslušné
kombinace, jelikož by to byl 4. kámen od jedné barvy a vy by jste v následujícím tahu po vyřčení hesla "Barva" umístili dva kameny v jednom tahu.

4) Čtvrtým bodem je výběr postupu pokládání kamenů. Nejprve zkuste mezi kartami, které máte v příslušné hře k dispozici nalézt takové kombinace, které mají barvy na více společných pozicích.
V takové situaci totiž po umístění příslušných kamenů na plochu můžete vytvořit kombinaci, kterou soupeř, hlavně v případě umístění již třetího kamene na sloupec, nemůže efektivně zablokovat.

5) Pátým strategickým tipem je změna umísťování lichého kamene na sudý. Pokud totiž umísťujete první kámen nebo obecně lichý kámen na hrací plochu, budete nuceni umístit 13. kámen, tzn. dojde k situaci, kdy jeden z kamenů bude na hrací ploše čtyřikrát. V tom případě může soupeř říci heslo "Barva" a následně umístit dva kameny v jednom tahu. Bránit se můžete aktivní hrou, popsanou v bodu 3 a stavěním sloupců s více kameny. To Vám totiž může umožnit ve vhodný moment umísti čtvrtý kámen na jeden ze sloupců. Soupeř bude nucen tento sloupec odebrat, následně umístit dva kameny, ale pokud budou ostatní kameny na hrací ploše jedné barvy nebo pouze jeden, hráč pouze umístí tyto dva kameny bez sestavení kombinace. Docílíte tím však situace,
kdy součet kamenů na hrací ploše s vámi umístěným bude sudý. Pak Vám již stačí soupeře vhodně blokovat a čekat na situaci, až bude nucen na plochu umístit čtvrtý kámen jedné barvy.

Tak toto je pět základních bodů teorie hry Quartina pro dva hráče. Pokud by Vaši protihráči po přečtení těchto řádek před každým tahem déle přemýšleli, můžete při hře začít používat např. šachové hodiny - nyní jsou volně dostupné i jako aplikace pro telefony.
Ocenění hry Quartino
Imagination Gaming: Gold Players Choice Award 2021
FLIP (Festival Ludique International de Parthenay): Nominace EducaFLIP 2022
Recenze a video návody
Baví Vás logické deskové hry? Pokud ano, tak vyzkoušejte novou hru s šachovými figurami. Je to zcela odlišná dimenze hry, než klasické šachy, kterou rozhodně stojí za to vyzkoušet.
Návrat na obsah