Petr Doubek

classic
Přejít na obsah

Testování portálu FOLKY.CZ

Stále probíhá testování portálu FOLKY.CZ a zde máte možnost přehrát několik z vybraných partií. Také došlo k opravě některých chyb, prodlevy při hře proti počítači jsou tak kratší.

1) V 16. tahu však AI zvolila nepřesný tah Jh2. Pokud by přišlo Jf2, bílý by čelil hrozbě umístění hned tří pěšců: na g4, e4 a d3. Tomu bylo sice možné bránit pomocí tahu Je4, ovšem bílý by přišel a plán umístit pěšce na b7 a b5... Partii je možné přehrát i online: https://www.folky.cz/replay/373825

2) Pat! Takto může dopadnout partie FOLKY, pokud se hráč soustředí hlavně na umísťování pěšců a neprovádí vývin figur. Poměrně rychle získal náskok nad soupeřem, ale zbývající pěšce již neumístil. V této hře proti umělé inteligenci na webu www.folky.cz však tato situace byla využita k testu patové pozice. V partii proti "živé inteligenci" je takový průběh partie velmi nepravděpodobný. Hráč s černými kameny by jednoduše umístil zbývající dva pěšce. https://www.facebook.com/hrafolky/videos/192667273766811

3) Chybělo jediné tempo! Ve hře FOLKY není třeba soupeře zatlačit do rohu šachovnice. Na umístění většiny pěšců bohatě stačí jen několik řad, jak je vidět v této partii. Počítač hrál za bílé a zvolil velmi zajímavou strategii. Chyběl pouze jediný tah a mohl vyhrát. Po tahu Jf5 by totiž vzniklo neblokovatelné umístění pěšce na h5. Ovšem bílý pole d6 nemůže uvolnit, jelikož by zde černý okamžitě umístil posledního pěšce. https://www.facebook.com/hrafolky/videos/991545795225800

Petr Doubek | 20/12/2023

FOLKY na Deskohraní

Na Deskohraní je vždy mnoho příležitostí hrát tradiční a známé, ale i nové hry, nebo dokonce prototypy deskových her. Po covidové přestávce jsme se Deskohraní v Praze v Tyršově domě opět zúčastnili také. Proběhl rychlokurz hry FOLKY i rychlokurz hry Quartino, která byla prezentována v novém vydání od známého francouzského vydavatelství Djeco.

FOLKY, neboli "české šachy jinak" vyzkoušelo několik desítek hráčů a naše plánovaná délka účasti se protáhla až do pozdních odpoledních hodin. Hráči, kteří znají pravidla pohybu šachových figur měli určitou výhodu - začali hrát v podstatě okamžitě. Ostatním stačilo vysvětlit, jak se pohybuje věž, jezdec a střelec a začali hrát také. Některé hráče FOLKY zaujaly natolik, že se v průběhu dne k našemu stolku několikrát vrátili. Experty na deskové hry zaujala i obecná "mírumilovnost" této hry. Klasické šachy jsou často označované jako "válečná" hra, kdežto FOLKY nikoliv. Soupeř Vám nemůže vzít žádnou figuru. Nemůžete dostat mat, ani nemůžete utrpět rychlou porážku od výrazně silnějšího hráče klasického šachu. Dokonce takového hráče můžete i porazit, stačí totiž mít větší představivost a kombinační schopnosti.

Tešíme se na další setkání nad šachovnicí nebo "FOLKOvnicí" :)
Petr Doubek | 22/10/2022

Tempo, tempo, tempo...

Důležitost každého tempa v klasickém šachu je asi každému šachistovi jasná. Ztrátou tempa v úvodní části hry se hráč sice může dostat do určité menší nevýhody, ale tuto ztrátu má možnost často ještě vyrovnat, příp. i partii vyhrát. V "Českém šachu" je však situace odlišná. Partie mají v průměru cca. 22 tahů, prostor na vyrovnání případné ztráty je tak výrazně kratší. Pokud soupeř hraje přesně, šanci vyhrát již nezískáte.
Petr Doubek | 17/1/2021

6. Global Chess Festival

Šestý ročník Global Chess Festivalu, který proběhl dne 10. října 2020 v Budapešti, byl výjimečnější než v předchozích ročnících. Tato šachová událost se totiž uskutečnila za zavřenými dveřmi, tedy online.
Petr Doubek | 13/10/2020
Baví Vás logické deskové hry? Pokud ano, tak vyzkoušejte novou hru s šachovými figurami. Je to zcela odlišná dimenze hry, než klasické šachy, kterou rozhodně stojí za to vyzkoušet.
Návrat na obsah